Czym jest bariera hydrolipidowa skóry i jak o nią dbać?

Bariera hydrolipidowa

Twoja skóra stała się sucha, nadwrażliwa i zaczerwieniona? Być może jej bariera hydrolipidowa została naruszona. Przyczyną takiej sytuacji może być źle dobrana pielęgnacja lub długotrwałe wystawienie jej na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Co zrobić, aby cera znów była promienna i wyglądała zdrowo? Przeczytaj, jakie funkcje pełni płaszcz hydrolipidowy skóry i co zrobić, by go odbudować.

BARIERA HYDROLIPIDOWA – OCHRONNY PŁASZCZ DLA NASZEJ SKÓRY

BARIERA HYDROLIPIDOWA SKÓRY – CO TO JEST?

Bariera hydrolipidowa skóry, określana również jako płaszcz hydrolipidowy, to obecna na naszej skórze struktura, składająca się z cząsteczek wody dostarczanych na powierzchnię naskórka przez gruczoły potowe i tłuszczów, produkowanych przez gruczoły łojowe. Chroni ona skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i utracie wody z naskórka.

Obecność płaszczu hydrolipidowego możemy rozpoznać po tym, że cera delikatnie się błyszczy, dobrze reaguje na kosmetyki myjące, a dodatkowo nie czerwieni się i nie łuszczy. Może się jednak zdarzyć, że zostanie on naruszony lub uszkodzony. Wówczas skutkuje to uczuciem wysuszenia cery, nadmierną pracą gruczołów łojowych i szeregiem innych problemów skórnych.

JAKIE FUNKCJE PEŁNI PŁASZCZ HYDROLIPIDOWY?

Dlaczego zachowanie warstwy hydrolipidowej skóry w dobrej kondycji jest tak bardzo ważne dla naszego zdrowia? Bariera hydrolipidowa to jeden z najważniejszych elementów zachowania zdrowia skóry – bez niej nawet najlepsza pielęgnacja nie przyniesie nam oczekiwanych efektów. Gdy jest ona uszkodzona, nie może spełniać swoich podstawowych funkcji.

Prawidłowo działający płaszcz hydrolipidowy skóry:

  • chroni ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych: zanieczyszczeniami, zmienną temperaturą otoczenia i promieniowaniem UV,
  • zapobiega transdermalnej utracie wody z naskórka, czyli odparowywaniu cząsteczek wody i wywoływaniu suchości cery,
  • za sprawą cząsteczek lipidów pomaga utrzymać elastyczność skóry i opóźnić pojawianie się pierwszych oznak starzenia,
  • sprawia, że na skórze utrzymuje się kwaśne pH, zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów, takich jak bakterie czy grzyby,
  • bierze udział w efektywnym transporcie składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach do dalszych warstw skóry.

Bariera hydrolipidowa

OBJAWY USZKODZONEJ BARIERY HYDROLIPIDOWEJ

Uszkodzona bariera hydrolipidowa stanowi główną przyczynę przyspieszonego starzenia się skóry. Jej sygnały są bardzo łatwe do rozpoznania. Zwróć uwagę na:

  • nadmierną suchość i pieczenie skóry,
  • zaczerwienienie, łuszczenie się skóry,
  • zmianę kolorytu skóry na szary, a nawet żółtawy odcień,
  • nadwrażliwość na zmiany temperatur, pocieranie ręcznikiem, formuły kosmetyków, które wcześniej się sprawdzały,
  • nadmierne działanie gruczołów łojowych, nadprodukcję sebum, zapchane pory, wyświecanie się cery w ciągu dnia.

Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego? Na uszkodzenie bariery hydrolipidowej może mieć wpływ wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek długotrwałej ekspozycji skóry na negatywne czynniki atmosferyczne bez jakiejkolwiek ochrony. Uszkodzenie może też być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, uwzględniającą mycie skóry mydłem o nieodpowiednim poziomie pH, brakiem tonizacji, stosowaniem kosmetyków z wysuszającymi składnikami i zbyt częstym korzystaniem z peelingów oraz szczotek elektrycznych do mycia twarzy.

USZKODZONA BARIERA HYDROLIPIDOWA – JAK JĄ ODBUDOWAĆ?

W jaki sposób odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową? Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji humektanty, czyli substancje nawilżające takie jak aloes i kwas hialuronowy. Najlepiej nakładać je na oczyszczoną twarz, a następnie zastosować emolienty (masła lub oleje), które zapobiegną odparowywaniu wody z naskórka. Na przykład – najpierw aplikujemy serum z kwasem hialuronowym, np. dostępne w Drogerii Jawa serum Hydranov marki Ava, a następnie krem na bazie masła lub oleju.

Wśród kosmetyków warto poszukiwać również produktów, które zawierają skwalan, nawilżający i nawadniający skórę kwas mlekowy oraz kwas hialuronowy a także ceramidy. Te ostatnie stanowią swoisty międzykomórkowy „cement”, dzięki czemu wspierają odbudowę bariery hydrolipidowej skóry. Z kolei kwas mlekowy w niewielkim stężeniu reguluje złuszczanie i pobudza cerę do naturalnej produkcji ceramidów. W kremach czy serach mogą znaleźć się również peptydy, wyciąg z aloesu oraz mocznik. Jeśli szukasz kremu z aloesem, sięgnij po dostępny w naszej drogerii krem AA Aloes ze 100% ekstraktem aloe vera.

Warto też zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne – zadbać o delikatne macie i osuszanie twarzy i ciała, zminimalizować ekspozycję na negatywne czynniki zewnętrzne, a także zwiększyć podaż wody „od środka”, ponieważ odwodnienie organizmu także ma istotny wpływ na kondycję płaszcza hydrolipidowego. Ważne jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem, także zimą, które zapobiegną szkodliwemu wpływowi promieniowania słonecznego na naszą skórę.

Bariera hydrolipidowa

Powiązane wpisy