Jak konturować i podkreślać kształt twarzy?

Marta Gąska konturowanie twarzy

Autor: Marta Gąska

Sztuka konturowania twarzy może wydawać się trudna, ale to tylko pozory. Aby uzyskać naturalny i idealny efekt wystarczy tylko 60 sekund!

Przed zastosowaniem tej szybkiej i prostej techniki, warto dowiedzieć się co kryje się pod określeniem „konturowanie” – to makijaż polegający na przyciemnieniu i rozświetleniu wybranych części twarzy.

KONTUROWANIE – JAKIE KOSMETYKI WYBIERAĆ?

Do modelowania używamy dwóch kosmetyków – bronzera i rozświetlacza. Poprzez nałożenie bronzera osiągniemy efekt zacienienia. Natomiast używając rozświetlacza czy korektora rozświetlającego osiągniemy efekt powiększenia. W zależności od kształtu twarzy, kosmetyki powinny być nakładane w różnych jej częściach z różną intensywnością. Ważny jest także wybór koloru bronzera. Osoby posiadające chłodny odcień skóry powinny używać szaro-brązowego kosmetyku, natomiast panie, których cera ma ciepły odcień, powinny korzystać z palety czerwono-brązowych kolorów.

Wybór formy kosmetyku – sypkiego, w kamieniu, kremie czy sztyfcie – zależy od osobistych preferencji.  Przy zakupie warto wziąć pod uwagę typ i teksturę skóry. Jeśli widzisz, że puder czy podkład często osadza się w drobnych zmarszczkach lub masz bardzo suchą skórę, zastosuj kosmetyk w kremie. Aby produkt całkowicie wtopił się w skórę, nakładaj go i blenduj ciepłymi czystymi dłońmi lub wilgotną gąbką do makijażu. Jeśli masz tłustą cerę lub po prostu lubisz matowe wykończenie makijażu, używaj sypkich kosmetyków. Do ich nałożenia i osiągnięcia efektu ostrych konturów wykorzystaj pędzel z tępym włosiem. Bardziej delikatny efekt możesz osiągnąć za pomocą miękkiego i puszystego pędzla. Do konturowania mniejszych obszarów, takich jak np. boki nosa, możesz wykorzystać mały pędzel do cieniowania.

 

Sens konturowania tkwi w podkreśleniu kształtu twarzy za pomocą makijażu. Wiele osób boi się efektu sztuczności i przerysowania. Jednak obecnie odchodzi się od mocnego, obciążającego skórę makijażu na rzecz delikatnego modelowania rysów twarzy za pomocą bronzera i rozświetlacza – możemy ją wyszczuplić, podkreślić kształt kości policzkowych, optycznie zmniejszyć, a nawet wpłynąć na wielkość czoła, nosa czy podbródka.

IDEALNE KONTUROWANIE – OD CZEGO ZACZĄĆ?

konturowanie makjaż Marta Gąska

 

1: WYBIERZ MATOWY ODCIEŃ

Jednym z najczęstszych błędów podczas konturowania jest użycie jakiegokolwiek kosmetyku brązującego. Warto wiedzieć, że niektóre produkty zarówno brązują, jaki i rozświetlają – dając efekt opalonej, muśniętej słońcem skóry. Takie kosmetyki nie nadają się do konturowania. Dlatego przed dokonaniem zakupu zawsze upewnij się, że wybierasz produkt przeznaczony do konturowania.

konturowanie makjaż Marta Gąska

 

2: POSTAW NA CHŁODNE KOLORY

Podobnie, jak w przypadku matowego odcienia, użycie kosmetyku o stonowanej i chłodnej barwie, z lekko szarym odcieniem, może pomóc w stworzeniu naturalnie wyglądających konturów.

konturowanie makjaż Marta Gąska

3: UŻYWAJ GĄBKI DO MAKIJAŻU

Podczas nakładania kosmetyków w kremie użyj gąbki. Narzędzia do makijażu są tak samo ważne, jak kosmetyki, których używasz – gąbka może pomóc w stworzeniu subtelnego konturu i osiągnięciu naturalnego efektu.

konturowanie makjaż Marta Gąska

 

4: ROZŚWIETL TWARZ

Konturowanie polega no cieniowaniu i rozświetlaniu. Rozświetlanie imituje światło padające na skórę. Aby zrównoważyć kontur, potrzebujesz zarówno cienia, jak i światła. Po użyciu bronzera, który dodaje twarzy głębi, przeciągnij jaśniejszym kolorem powyżej obszarów, które zacieniowałaś. Jeśli nie chcesz mieć zbyt wielu kosmetyków możesz kupić kompletną paletę do konturowania – z bronzerem i rozświetlaczem.

konturowanie makjaż Marta Gąska

 

5: SPRAW, BY TWOJE USTA BYŁY PEŁNIEJSZE

Podczas wykonywania makijażu często zapominamy o ustach. Jak się okazuje, je także można wymodelować! Najprostszą sztuczką jest konturowanie warg. Wystarczy nałożyć niewielką ilość bronzera na górną część brody, tuż pod dolną wargą i odrobinę rozświetlacza na górną część wargi i łuku kupidyna (zagłębienie powyżej środka ust) – dzięki temu zabiegowi można stworzyć iluzję pełniejszych ust.

konturowanie makjaż Marta Gąska

 

6: WYKOŃCZENIE MAKIJAŻU

Spraw, by kontur nabrał lekkości poprzez nałożenie odrobiny półprzezroczystego pudru. Użyj puszystego pędzla zanurzonego w pudrze i rozprowadź kosmetyk na krawędziach brązowych konturów, aby wygładzić ostre linie i nadać twarzy bardziej naturalny wygląd.

Powiązane wpisy