Składniki kosmetyków do włosów

Autor: Piotr Postek

Wybór odpowiedniego szamponu czy odżywki do włosów to tylko pozornie łatwe zadanie. Każdy produkt ma inny skład i właściwości. A włosy, aby były lśniące, gęste i mocne potrzebują odpowiednich produktów do pielęgnacji i stylizacji. Co warto wiedzieć o kosmetykach do włosów?

 

Musimy pamiętać, że szampony oczyszczają i pielęgnują nie tylko nasze włosy, ale także skórę głowy. Ostatnio pojawiło się sporo peelingów, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób mających problem z przetłuszczającymi się włosami lub z utratą ich objętości. Głównym składnikiem peelingów jest glinka kosmetyczna. Jeśli chcemy samodzielnie wykonać taki peeling w domowych warunkach, wystarczy glinkę zmieszać z wodą, a uzyskaną pastę wmasować w skórę głowy i po ok. 10 minutach obficie spłukać.

Jak dobrać szampon, odżywkę i inne produkty do włosów? Wybierając produkty do pielęgnacji, przede wszystkim należy pamiętać o potrzebach włosów. Włosy blond wymagają innych kosmetyków, innych suche i łamliwe, a jeszcze innych ciemne lub rude. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna, tak więc powinien to być główny składnik każdego kosmetyku do pielęgnacji. Dla blondynek i osób z suchymi i łamliwym włosami potrzebne będą składniki intensywnie nawilżające m.in. aloes, ceramidy, kolagen olejki np. z awokado lub jojoby czy gliceryna. Latem niezbędne są również filtry UV. Włosy farbowane także potrzebują nawilżenia oraz składników, które wydłużają żywotność koloru np. kawior, jedwab morski, witamina E, wyciąg z liczi, czy olejku makadamia. Wyciągi roślinne w składzie kosmetyków do włosów farbowanych nie tylko je pielęgnują i nawilżają. Mają również właściwości barwiące, które przedłużają kolor (np. kasztan), wzmacniają czerwienie czy rudości oraz ochładzają blondy (jagody). Generalnie podobnie jak w składzie jedzenia, w kosmetykach do włosów też obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej. Odżywki i maski musimy dobierać ostrożnie, żeby nie obciążyły włosów. Używamy niewielkich ilości i nigdy nie nakładamy ich na skórę głowy, zawsze minimum 3-5 cm od skóry a przy długich włosach wystarczy nałożyć na ostatnie 5-10 cm. Na rynku dostępnych jest również dużo olejków-kokosowy, rycynowy, arganowy, z masła shea. Takie olejki w zależności od rodzaju włosów możemy nałożyć na noc np. raz w tygodniu, a rano dokładnie umyć włosy. Będą zdrowsze, lśniące i dobrze nawilżone.

Powiązane wpisy