Nie rwij włosów z głowy!

Autor: Sylwia Habdas


Poznaj najczęstsze błędy, które popełniasz podczas pielęgnacji włosów.

Na co dzień rzadko zastanawiamy się, co niszczy nasze włosy. Każda z nas ma przyzwyczajenia, ale jak się okazuje nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne korzystnie wpływają na wygląd włosów. Co robić, by fryzura dodawała nam uroku, a nie kilka lat do metryki?

Teoretycznie jeden włos może unieść ciężar nawet kilkaset razy cięższy niż jego waga. Można więc zakładać, że jest naprawdę mocny i solidny! A jednak, na włosy działa bardzo wiele czynników, które obniżają ich kondycję. Nie pomagają intensywne słońce, wiatr i deszcz, niewłaściwa pielęgnacja, a także zła dieta czy zaburzenia hormonalne. Jednak jednym z największych wrogów włosów jest pośpiech. Jak to możliwe? Wstając rano do szkoły czy pracy, myjemy i suszymy włosy jak najszybciej, a potem szarpiemy podczas rozczesywania i układania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza o kilka minut pobudka i więcej czasu na spokojną pielęgnację.

Czesz i myj

Latem, kiedy dopisuje aura, nie trzeba na siłę dosuszać włosów. Kobiety noszące loki, mogą tylko umyć włosy, nałożyć odżywkę i od razu szykować się do wyjścia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że słońce negatywnie wpływa na wilgotne włosy, to niedosuszenie jest znacznie zdrowsze niż przegrzanie ich suszarką. Poza tym słońce i delikatny wiatr, naturalnie wpływają na rozjaśnienie włosów. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zrezygnować z kosmetyków chroniących je przed promieniami słonecznymi. Szeroką gamę produktów można znaleźć na półkach każdej drogerii.

Szczególną uwagę powinniśmy przywiązać do tego, aby nie szarpać włosów podczas ich rozczesywania. Do mokrych, lepiej używać grzebienia z szerokim rozstawem zębów, zaś do suchych – szczotki z naturalnego włosia. Nie można zapominać, że podczas czesania na grzebieniu i szczotce pozostają martwe cząsteczki skóry, które są doskonałym środowiskiem dla rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego regularne mycie szczotki i grzebienia – jest obowiązkowe.

Uwolnij włosy

Ciasne spinanie włosów na noc to niezbyt zdrowy nawyk. W tym czasie, skóra głowy powinna odpocząć, a włosy „pooddychać”, ciągłe napięcie po prostu im nie służy. Panie z bardzo długimi włosami, mogą wiązać je w luźny warkocz. Dzięki czemu, rano ich fryzura będzie lekka, z naturalnymi falami – to sekretny patent Francuzek, które zawsze stawiają na prostotę i wygodę. Wrogiem włosów, są gumki recepturki oraz gumki z metalowym łączeniem, ponieważ przy ściąganiu ta mała niewinnie wyglądająca część wyrywa włosy. Najlepsze są gumki frotte i te obszyte welurowym materiałem.

Myj i odżywiaj z głową

Pocieranie ręcznikiem włosów podczas suszenia jest dla nich torturą. Lepiej delikatnie je wyciskać w ręcznik i przynajmniej raz w tygodniu dać szansę, by wyschły samodzielnie. Warto pamiętać, że nakładanie odżywek na mokre włosy prowadzi do rozwodnienia produktu i zmniejszenia jego skuteczności. Ważne jest także dopasowanie kosmetyków do rodzaju włosów. Szczególnej uwagi wymagają włosy blond, które cechuje delikatność. Jeśli są naturalne, należy szukać szamponu najbardziej przezroczystego o delikatnej konsystencji, a unikać tych gęstszych, przypominających krem (chyba, że mówimy o włosach skrajnie zniszczonych).  Warto wykonać dwa mycia, by nie obciążać włosów – najpierw produktem o prostej formule, np. rumiankowym, a następnie bardziej bogatym w składniki odżywcze – proteiny, witaminy. Panie, które farbują włosy w domu, w trakcie zabiegu powinny w końcówki włosów wetrzeć olejek – świetnie je nawilży.

Za krótko za długo

Panuje powszechne przekonanie, że im dłużej trzymamy maskę lub odżywkę na włosach, tym lepiej dla ich zniszczonych końcówek. Niestety możemy osiągnąć zupełnie odwrotny efekt. Pozostawienie odżywki na włosach zbyt długo, rozpulchni je, dzięki czemu będą oblepione, ciężkie i wyglądać będą źle. Każdy produkt trzymaj na włosach tak długo, jak jest napisane na opakowaniu.

Stylizuj z umiarem

Panie, które nawet w lecie nie chcą rezygnować z używania lokówki czy prostownicy, powinny używać do codziennej stylizacji produkty chroniące włosy przed gorącym powietrzem, np. sól morską w spray’u. Wystarczy spryskać wilgotne lub suche włosy z odległości 15 centymetrów, ugnieść je palcami i pozostawić do wyschnięcia.

 

Powiązane wpisy