Jak sobie poradzić z nową rzeczywistością?

Autor: Wioletta Konopa – Stelmach

Zdalna praca i nauka, ograniczenie kontaktów społecznych, zamknięte kina, teatry i restauracje stworzyły zupełnie nową sytuację społeczną.

Dominuje obawa o zdrowie własne i bliskich, strach przed utratą pracy i niepokój o finanse. Dodatkowo czynnikiem pogarszającym naszą kondycję jest narastające zmęczenie spowodowane przedłużającym się kryzysem zdrowotnym, ekonomicznym i społecznym. Ale jest też nuda, konieczność przebywania na małej przestrzeni, brak możliwości robienia zakupów, czy aktywnego wypoczynku.

Wszystkie te czynniki w połączeniu z niskimi zdolnościami adaptacji do zaistniałej sytuacji mogą prowadzić do narastającej frustracji, Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) czy depresji.

Jak sobie radzić obawami, strachem czy natłokiem informacji?

  1. Zaakceptuj nową rzeczywistość. Pandemia jest faktem, a ignorowanie tej informacji, agresja czy działanie wbrew zaleceniom nie przeniesie Ci niczego dobrego. Postaraj się zaakceptować rzeczy takimi, jakimi są.
  2. Pomyśl, na co masz wpływ, a na co nie. Jeśli masz na coś wpływ, działaj! Pamiętaj jednak, że nie wszystko może być idealne i są sytuacje, na które nic nie poradzisz.
  3. Masz prawdo do obaw, ale wyznacz sobie czas na zamartwianie się. Ustal porę i dopuszczaj lęk np. tylko przez 20 minut w drodze do pracy. W chwilach niepokoju mów sobie, że pomyślisz o tym jutro w drodze do pracy.
  4. Ucz się wysiłku poznawczego. W sytuacji lęku przekieruj myśli na coś bardziej skomplikowanego, co Cię zaangażuje-krzyżówka, sudoku, może serial, którego fabuła nie jest oczywista i zmusza do myślenia.
  5. Dawkuj informacje. Nie oglądaj całymi dniami programów informacyjnych, nie sprawdzaj nieustannie statystyk, nie otwieraj każdego linku, który podeślą Ci znajomi. Ustal czas na informacje np. rano i wieczorem. I koniecznie sięgaj tylko po rzetelne źródła.

W nowej rzeczywistości szczególnie ważna jest akceptacja emocji — własnych i innych osób. Dziel się tym, co przeżywasz, szukaj wsparcia i wspieraj innych. Poświęć czas przyjaciołom i rodzinie. Ucz się żyć na nowo.

Powiązane wpisy