Związek, czyli emocjonalny rollercoaster
Autor: Wioletta Konopa – Stelmach
W każdym związku zdarzają się lepsze i gorsze chwile. Nie wszystko układa się idealnie, kiedy dwoje dorosłych, czasem o różnych wartościach czy przyzwyczajeniach, decyduje się na wspólne życie. Już sama różnica w postrzeganiu świata pomiędzy płciami bywa źródłem nieporozumień. Wszystko to z czasem może przerodzić się w szkodliwe dla związku konflikty. Kluczem jest umiejętność rozwiązywania problemów i dobra komunikacja.
Na początku związku obu stronom towarzyszą podobne oczekiwania dotyczące wspólnej przyszłości opartej o miłość, zaufanie i radość. Niekiedy rzeczywistość okazuje się jednak inna. Pojawiają się negatywne emocje takie jak strach, smutek, gniew czy nawet agresja. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, dlaczego tak się dzieje, ponieważ każdy przypadek jest inny. Można jednak spodziewać się, że w wielu sytuacjach za taki stan rzeczy odpowiadają niewyjaśnione sprawy i konflikty wynikające z różnic pomiędzy ludźmi.
Co nas dzieli?
W związku kobiety i mężczyzny potencjalnych punktów zapalnych jest wiele. Od odmiennego sposobu postrzegania świata ze względu na płeć, przez różnicę wartości i zachowań związanych z pochodzeniem, po inny typ osobowości. W teorii powinny one wywoływać potrzebę zrozumienia drugiej osoby, szacunek i tolerancję, chęć wsparcia w chwilach bezradności, współczucie, wreszcie prowadzić do narastania miłość do partnera. Niestety zwykle powodują irytację, z czasem przechodzącą w gniew lub nawet wściekłość. Nagromadzenie negatywnych emocji może skończyć się ich okresową oraz coraz bardziej intensywną manifestacją. Powtarzalność irytującego, nieakceptowanego zachowania partnera wraz z nawarstwiającym się poczuciem gniewu i wstrętu do takiego postępowania może nawet doprowadzić do niechęci. Smutek związany z niespełnionymi oczekiwaniami wobec związku w połączeniu z niechęcią i spadkiem zaufania napędza powstawanie żalu. W takiej sytuacji fascynacja drugą osobą, wzajemny szacunek czy współczucie dla jej przegranych „potyczek” z życiem zastąpiony zostaje całym zbiorem emocji, z którymi trudno czuć się dobrze, żyć pełnią życia i czerpać z niego radość. Zadowolenie i akceptacja, a nawet poczucie zachwytu są niezbędne do tego, aby tworzyć udaną relację oraz odczuwać komfort. W przeciwnym razie negatywne emocje prowadzą do przekonania o „złej” decyzji, jaką było stworzeniu związku.
Gdzie jeszcze mogą rodzić się złe emocje?
Przyczyną konfliktów w związku mogą być też wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Sposób spędzania wolnego czasu czy zachowanie przy stole – niezliczona ilość takich „drobiazgów” stanowi pożywkę dla kolejnych konfliktów. Prawdziwym sprawdzianem dla wielu par jest kwestia relacji z najbliższymi np. rodzicami czy rodzeństwem. To, że on ma tak dobry kontakt ze swoją matką, jest często kojarzone z opiekuńczością i szacunkiem do kobiet. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że w sercu mężczyzny nie ma już miejsca dla drugiej kobiety. W takich przypadkach słyszę: „Zawsze jestem tą drugą”, „On wszystkie decyzje konsultuje z mamą”. W efekcie początkowa radość i zaufanie przeradza się w kłótnie i rozczarowanie. Innym dość częstym problem w związkach są odmienne zainteresowania. Osoby nieznoszącej „heavy metalu” raczej nie da się „zaciągnąć” na koncert zespołu wykonującego muzykę w tym stylu. Owszem, można wszędzie chodzić osobno, ale co jeśli takich sytuacji będzie więcej? Czy wtedy zaufanie nie zostanie zastąpione podejrzliwością, a nawet zazdrością? Prędzej czy później pojawią się pytania: Co on tam robi? Z kim poszedł? Dlaczego nie wraca? Powodem konfliktów bywają też znaczące różnice w wykształceniu, gdzie zamiast współpracy pomiędzy partnerami wywiązuje się rywalizacja. Nierzadko przysłowiową kroplą goryczy są też narodziny dziecka, które wraz z nagromadzonymi innymi sprawami mogą doprowadzić do zawodu i uczucia rozgoryczenia stanowiących impuls do podjęcia decyzji o rozstaniu.
Typowe przyczyny rozpadu związków:
- Różnice w poziomie intelektualnym, rywalizacja, kompleksy
- Różnice zainteresowań, osobne spędzanie wolnego czasu
- Różnice w podejściu do wychowania dzieci
- Różnice w podejściu do zarabiania czy też wydawania pieniędzy
- Różnice w potrzebach seksualnych
- Różnice w wyobrażeniu o spełnianiu ról w małżeństwie
Jak uporać się z problemami?
Patrząc na inne wspierające się pary, budujące wzajemne zaufanie, zaczynamy zastanawiać się, jak to się dzieje, że im się udaje? Ich kwitnącą miłość często tłumaczymy tym, że po prostu dobrze się dobrali. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że potrafią rozwiązywać konflikty, które pojawiają się w ich związku. Stworzyli atrakcyjną dla obu stron przestrzeń. Połączenie dwóch osób w każdej sferze życia jest niemożliwe – nie ma związków idealnych. Jest tylko umiejętność rozwiązywania problemów. Nie sposób przy tym nie wspomnieć o dobrej komunikacji, która bardzo w tym pomaga. Prowadzi do lepszego zrozumienia, co przekłada się na większe zadowolenie i spełnienie w związku. Zasada jest prosta – szukajmy wspólnych rozwiązań i starajmy się ze sobą rozmawiać, zamiast zamiatać problemy pod dywan.
Wioletta Konopa-Stelmach