Równowaga PEH – jakie ma znaczenie w pielęgnacji włosów?

Równowaga PEH

Chcesz mieć zadbane i zdrowo wyglądające włosy? To proste, jeśli włożysz w to odrobinę pracy i zdobytej wiedzy. Przeczytaj, czym jest równowaga PEH i jaki wpływ na wygląd twoich włosów mają proteiny, emolienty oraz humektanty, które znajdziesz w produktach do pielęgnacji.

PROTEINY, EMOLIENTY, HUMEKTANTY – JAKIE MAJĄ ZNACZENIE W PIELĘGNACJI?

CZYM JEST RÓWNOWAGA PEH?

Równowaga PEH polega na dostarczaniu włosom określonych substancji – protein, emolientów oraz humektantów – w taki sposób, aby zachować balans, dzięki któremu nasze pasma będą zdrowe, gładkie i lśniące.

To bardzo ważne, ponieważ zbyt dużo lub zbyt mało określonych składników sprawi, że nie osiągniemy efektu, na którym nam zależy. Przykładowo – jeśli przesadzimy z olejowaniem, pasma mogą stać się ciężkie i oklapnięte. Z kolei zbyt dużo humektantów w pielęgnacji może sprawić, że włosy staną się nie gładkie, a sianowate i puszyste.

Kupując gotowe lub komponując własne kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwróć więc uwagę na ich skład i dobierz go do swoich potrzeb. Aby wprowadzić równowagę PEH do pielęgnacji swoich włosów, skorzystaj z tych kilku kroków:

 1. Określ porowatość swoich włosów
 2. Sprawdź, jakie kosmetyki posiadasz, a jakie musisz dokupić
 3. Nowe produkty wprowadzaj stopniowo
 4. Zapisuj efekty, aby wiedzieć, jakie składniki sprawdzają się u ciebie najlepiej

PROTEINY – NATURALNY BUDULEC WŁOSÓW

Proteiny to białka zbudowane z aminokwasów, które są naturalnym budulcem włosów. Odpowiadają za uzupełnianie drobnych ubytków w ich strukturze oraz odbudowę uszkodzeń. Ich zadaniem jest również zwiększenie wytrzymałości i wzmocnienie naturalnego skrętu włosów. Dzięki pielęgnacji zawierającej proteiny, włosy nabierają blasku i witalności, a równowaga PEH jest zachowana. Składnik ten ma także szerokie zastosowanie w kuracjach odbudowujących.

Do najpopularniejszych białek protein zaliczamy:

 • jedwab,
 • kolagen,
 • keratynę,
 • elastynę,
 • białka pszenicy,
 • proteiny owsiane.

Jakie włosy lubią proteiny? Wprowadzenie tego składnika do pielęgnacji włosów jest ściśle związane z ich porowatością. Włosy o niskiej porowatości pod wpływem nadmiaru protein mogą stracić swoją objętość, dlatego trzeba je stosować ostrożnie. Jeśli twoje pasma puszą się, plączą, są szorstkie i skrzypiące w dotyku – może to oznaczać, że są przeproteinowane. Z kolei włosy matowe i oklapnięte prawdopodobnie mają zbyt mało protein, które trzeba dostarczyć im w pielęgnacji. W Drogerii Jawa znajdziesz między innymi odżywkę z keratyną Gliss Kur Ultimate Repair.

Równowaga PEH

EMOLIENTY – OCHRONNA POWŁOKA DLA TWOICH PASM

Emolienty otaczają włosy ochronną powłoką, która zapobiega utracie wody z wewnętrznych struktur włosa. Ponadto chronią włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, m.in. promieniowaniem UV i uszkodzeniami. Nadają włosom gładkość i miękkość a także zabezpieczają końcówki przed puszeniem i rozdwojeniem.

Należy pamiętać, że emolienty same w sobie nie nawilżają, jednak wzmacniają działanie pozostałych składników – utrzymują nawilżenie i odżywienie, za które odpowiedzialne są kolejno humektanty i proteiny. Praktycznie każda odżywka lub maska do włosów zawiera emolienty, stąd są bardzo powszechne w pielęgnacji.

Do najpopularniejszych emolientów zaliczamy:

 • oleje (np. arganowy, kokosowy),
 • masła,
 • alkohole tłuszczowe,
 • silikony,
 • parafinę,
 • lanolinę.

Kiedy warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z emolientami? To dobry pomysł, jeśli twoje włosy są lekkie, suche, szorstkie, sianowate i napuszone. Jeżeli ilość emolientów jest odpowiednia, włosy stają się gładkie i błyszczące, ponadto są dociążone, co przeciwdziała puszeniu się. Z kolei pasma przyklapnięte i strączkowate mogą mieć nadmiar emolientów – jeśli zauważyłaś, że twoje kosmyki zachowują się podobnie, ogranicz stosowanie kosmetyków, które mają je w swoim składzie.

Równowaga PEH

HUMEKTANTY – NIEZBĘDNE DLA NAWILŻENIA KOSMYKÓW

Humektanty to substancje higroskopijne, których zadaniem jest przyciąganie cząsteczek wody i magazynowanie jej we włosach (ale też w skórze). Dzięki małemu rozmiarowi są w stanie łatwo wniknąć w strukturę włosa. W pielęgnacji humektanty stosuje się do regulowania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Należy jednak pamiętać, że wymagają one zastosowania emolientów – używane solo lub zbyt często mogą powodować nadmierną suchość skóry i napuszenie włosów. To właśnie dlatego, że poszczególne składniki mogą się wzajemnie uzupełniać, równowaga PEH stosowana w pielęgnacji daje tak dobre efekty.

Do najpopularniejszych humektantów zaliczamy:

 • mocznik,
 • kwas hialuronowy,
 • aloes,
 • glicerynę,
 • miód,
 • panthenol.

Jakie włosy potrzebują humektantów? Przede wszystkim – suche i słabe. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością – nadmiar tego składnika sprawi, że włosy będą się plątać i filcować. Uważaj też na pogodę – humektanty wyłapują wilgoć z otoczenia, wiążąc ją we włosie – w rezultacie twoje pasma mogą być szorstkie i nastroszone. W suche dni natomiast oddają wilgoć do otoczenia, dając tym samym efekt tzw. szopy na głowie. Jeśli szukasz szamponu, który ma w swoim składzie humektanty, postaw na szampon z ogórkiem i aloesem Naturia marki Joanna, który jest dostępny w Drogerii Jawa.

Równowaga PEH

Powiązane wpisy