Jak witamina C działa na naszą skórę?

Witamina C

Witamina C nazywana jest witaminą młodości. Nie bez powodu – to jeden z najbardziej skutecznych i najlepiej przebadanych składników odmładzających, który szybko przynosi widoczne efekty. Dla kogo polecane są kosmetyki z witaminą C? Jak je stosować i z jakimi składnikami je łączyć? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat tego składnika w pielęgnacji.

WITAMINA C – WPROWADŹ JĄ DO CODZIENNEJ PIELĘGNACJI

WITAMINA C W PIELĘGNACJI SKÓRY

Witamina C jest jedną z najważniejszych witamin, a przy tym jedną z najczęstszych, która pojawia się w składach kosmetyków do pielęgnacji. W jaki sposób działa na naszą skórę?

Przede wszystkim promuje produkcję kolagenu, który zagęszcza skórę właściwą, zmniejsza drobne zmarszczki i pomaga zachować jędrność skóry. Chroni również komórki skóry przed działaniem wolnych rodników, spowodowanym ekspozycją na promieniowanie UV.

Witamina C często pojawia się w kosmetykach rozświetlających i rozjaśniających przebarwienia. To dlatego, że hamuje produkcję melaniny w skórze, co pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień i brązowych plam, wyrównuje koloryt skóry i zwiększa jej blask.

Ponadto składnik ten pomaga naprawić uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce i utratą kolagenu, wspomagając regenerację komórek. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu skóra zachowuje naturalną równowagę i zdolności regeneracyjne.

DLA KOGO POLECANE SĄ KOSMETYKI Z WITAMINĄ C?

Witamina C znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Obecnie znajdziemy ją w wielu dermokosmetykach, a także kosmetykach drogeryjnych. Kosmetyki z jej zawartością polecane są zarówno osobom po 25 roku życia, jak i kobietom ze skórą dojrzałą. To właśnie ten typ cery najczęściej boryka się z szarością, brakiem blasku i odżywienia, a także przebarwieniami słonecznymi.

Dla cery tłustej także może mieć ona zbawienne właściwości, bowiem nie tylko zmniejsza stany zapalne, ale i zapobiega utlenianiu się sebum na skórze – które może działać zapychająco na pory w skórze.

Każdy typ skóry dobrze reaguje na witaminę C. Szczególną ostrożność, ze względu na możliwość wystąpienia ewentualnych podrażnień, warto zachować jedynie w przypadku skór alergicznych i nadmiernie wrażliwych. Wówczas przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków zaleca się przeprowadzenie testu skórnego.

Pielęgnacja skóry witamina C

RODZAJE WITAMINY C W KOSMETYKACH

Witamina C w kosmetykach pojawia się pod postacią kapsułek, w proszku, jako serum lub składnik kremu. Wybierając konkretne produkty, warto zwracać uwagę na zastosowany w nich rodzaj witaminy oraz jej stężenie. Jeśli producent nie informuje o stężeniu, warto spojrzeć na listę składników kosmetyku i sprawdzić, na której pozycji pojawia się składnik aktywny. Im bliżej początku listy, tym jest go więcej.

Czysty kwas L-askorbinowy rzadko pojawia się w kosmetykach. Ma on mocne działanie i na wrażliwej cerze może wywoływać podrażnienia. Polecany jest dla cery tłustej, szybko rozjaśnia przebarwienia. Jeśli zdecydujesz się na kosmetyk z kwasem L-askorbinowym, szukaj wysokich stężeń (w zakresie 15-30%) i nie łącz go z innymi podrażniającymi składnikami aktywnymi.

Najpopularniejsze pochodne witaminy C to:

  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate) – to nowoczesna, bardzo stabilna forma witaminy C. Charakteryzuje się doskonałą przenikalnością w głąb skóry, więc nie musi występować w wysokim stężeniu (wystarczy 1-3%).
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – stabilna pochodna witaminy C, która nie wywołuje podrażnień nawet w wysokich stężeniach. Ma świetną przenikalność w głąb skóry, działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) – pochodna witaminy C stabilizowana cząsteczką glukozy, bardziej trwała i mniej drażniąca, niż kwas L-askorbinowy, dobrze przenika w głąb skóry.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP) – ze względu na gorszą przenikalność i słabsze działanie antyoksydacyjne wymaga większych stężeń (10-15%). Nie wywołuje podrażnień, więc może być stosowana przez osoby o skórze wrażliwej i kobiety w ciąży.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP) – najłagodniejsza, ale też najmniej skuteczna pochodna kwasu L-askorbinowego. Stosuje się ją u kobiet w ciąży, ale także w terapii trądziku, ze względu na silne działanie antybakteryjne.
  • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) – bardziej stabilny i mniej drażniący, niż czysta witamina C. Obecnie jest często zastępowany nowocześniejszymi formami o większej przenikalności w głąb skóry.

WITAMINA C – JAK STOSOWAĆ JĄ W PIELĘGNACJI?

Na rynku dostępne są różne kosmetyki z witaminą C. Aby w pełni docenić jej właściwości, warto sięgać zwłaszcza po serum, które będzie miało wyższe stężenie witaminy C niż krem. W Drogerii Jawa znajdziesz między innymi booster z witaminą C marki Perfecta a także serum Miraculum z serii Plankton C.

Jak stosować kosmetyki z witaminą C? Najlepiej dwa razy dziennie. Rano nakładamy je w celu rozświetlenia skóry i dodania jej świeżości. Wieczorem aplikujemy je, aby zminimalizować stres oksydacyjny wywołany czynnikami, na jakie skóra była narażona w ciągu dnia. Jeśli stosujemy serum z wysokim stężeniem witaminy C, najlepiej zaaplikować je na noc jako kurację, np. 30-dniową.

Warto pamiętać, że przy stosowaniu kosmetyków z witaminą C konieczne jest nakładanie filtrów przeciwsłonecznych. Większe dawki tego składnika uwrażliwiają skórę, przez co może stać się ona bardziej podatna na niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego. Pominięcie kosmetyku z filtrem UV może skutkować pojawieniem się nieestetycznych przebarwień.

Witamina C

WITAMINA C, A INNE SKŁADNIKI

Aby wzmocnić działanie witaminy C, w kosmetykach szukaj składników, które zapobiegają utlenianiu się kwasu L-askorbinowego, co przedłuży jego działanie a także takich, które wykazują wyższą skuteczność w połączeniu właśnie z witaminą C. Są to między innymi:

  • resweratrol,
  • rutyna,
  • kwas ferulowy,
  • kwas hialuronowy.

Czystej witaminy C nie powinno się łączyć z niacynamidem. Substancje te mogą się wzajemnie neutralizować, a ich połączenie może doprowadzić nawet do wytworzenia szkodliwego nadtlenku wodoru i kwasu nikotynowego. Bardziej stabilne pochodne o wyższych wartościach pH reagują lepiej z niacynamidem i mogą dawać bardzo pozytywne rezultaty pielęgnacyjne.

Niekorzystnym połączeniem jest również retinol + witamina C. Jeśli stosujesz pielęgnację, w której obecne są te składniki, pamiętaj, aby retinol nakładać wieczorem, a witaminę C rano. W innym przypadku retinol zneutralizuje przeciwrodnikowe właściwości witaminy C, przez co najzwyczajniej przestanie ona działać.

Powiązane wpisy